Menisküs Yırtığı Ameliyatı

Menisküs yırtığı ameliyatı, diz ekleminde yer alan menisküs adı verilen kıkırdak dokunun yırtılması durumunda uygulanan cerrahi bir işlemdir. Menisküs, diz ekleminde yer alan yastık görevi gören kıkırdak dokudur ve eklemin stabilitesini sağlamak, darbe emilimini arttırmak ve eklem yüzeyleri arasındaki sürtünmeyi azaltmak gibi önemli fonksiyonları bulunmaktadır.

Menisküs yırtığı, genellikle dizin zorlanması, çarpma veya yaralanma sonucu oluşur ve ağrı, şişlik, hareket kısıtlılığı gibi belirtilere neden olabilir. Tedavi yöntemleri arasında ilaç tedavisi, fizik tedavi ve cerrahi seçenekler yer alır. Eğer menisküs yırtığı şiddetli ise ve diğer tedavi yöntemleri yeterli sonuç vermezse, cerrahi müdahale gerekebilir.

Menisküs yırtığı ameliyatı, genellikle artroskopi adı verilen minimal invaziv bir yöntemle gerçekleştirilir. Bu işlem sırasında, diz ekleminin içine bir kamera ve küçük aletler yerleştirilerek yırtık olan kısım çıkarılır veya dikilir. Ameliyat sonrası dönemde, hastaların ağrı ve şişlikleri azaltmak için dinlenmeleri ve fizyoterapi yapmaları önerilir.

kadintr

Kadına dair ne var ise kadintr'de sizlerle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponsorlar - iColon - Ankara Boşanma Avukatı - Backlink paketleri - Malatya araç kiralama - Tv de bu akşam