Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Sağlıklı Kilo Vermek İçin Ne Yapmalıyız?

Ana Sayfa » Sağlık » Diyet » Sağlıklı Kilo Vermek İçin Ne Yapmalıyız?
Sağlıklı Kilo Vermek İçin Ne Yapmalıyız?

Her yaştan bireyin, BKİ olarak da bilinen beden kitle endeksine göre normal sayılan kilo düzeyine ulaşması gereklidir. Sağlıklı kilo verebilmek adı altında birçok mit ortaya atılmıştır. Ancak bu mitlerin en doğru ve etkili olanlarının kullanılması, sağlıklı ve hızlı bir şekilde kilo verilmesini kolaylaştıracaktır.

İlk Olarak Beden Kitle İndeksinizi Hesaplayın!

Sağlıklı kilo vermek için ilk olarak BKİ’nin hesaplanması gereklidir. Beden kitle indeksi, kişinin kilogramının boyun karesine bölünmesiyle elde edilir. Çıkan sonucun 18 ila 25 aralığında olması normal kabul edilirken, 25 ile 30 aralığında olması durumunda ise kişi hafif kilolu sayılmaktadır.

Sonucun 30 ve üzerinde çıkması durumunda ise hasta obezite olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle zayıflamak isteyen kişinin beden kitle indeksini hesaplaması ve kaç kilo vermesi gerektiğini hesaplaması gereklidir.

Beden Kitle İndeksi Nasıl Hesaplanır?

Beden kitle endeksimizi hesaplamak için kilogram cinsinden vücut ağırlığımızı metre cinsinden boyumuzun karesine bölmemiz yeterlidir. Örneğin 70 kilogram ağırlığında ve 1.65 metre uzunluğunda bir kişinin beden kitle indeksi şu formülle hesaplanır: 70/(1.65×1.65) = 70/2,72 = 25,71 -> Beden Kitle İndeksimiz 25,71’dir.

Yemeklerden Önce ve Sonra Su Tüketiminize Dikkat Edin

Su içmek, hızlı ve sağlıklı kilo vermek için en doğru adımlardan bir tanesidir. Çok su içen bireylerin metabolizması daha hızlı çalışacağı için, yağ yakımı da artış gösterecektir. Böylece bireyler daha hızlı ve kalıcı bir şekilde kilo verebileceklerdir.

İçilmesi gereken su miktarı, kişinin kilogram ağırlığına göre değişiklik gösterecektir. 70 kilogram ağırlığındaki bir bireyin en az 2-2.5 litre su tüketmesi gereklidir. Kilogram ağırlığınız arttıkça içmeniz gereken su miktarı da artacaktır.

Protein Ağırlıklı Beslenin

Kilo vermek isteyen bir bireyin proteinden zengin olarak beslenmesi şarttır. Bu nedenle kişilerin yumurta, bakliyatlar, et, balık, tavuk ve süt ürünleri tüketimine dikkat etmesi gereklidir. Günde 3 ila 5 porsiyon protein tüketimi kilo vermeyi kolaylaştıracaktır.

Listenize Düşük Karbonhidratlı Besinler Ekleyin!

Sağlıklı kilo vermek isteyen pek çok kişi, beslenme listesinden karbonhidratları tamamen çıkartmaktadır. Ancak vücudun tüm besinleri tüketmeye ihtiyacı vardır. Bu nedenle karbonhidratı listenizde çıkartmak yerine, daha az miktarda karbonhidrat içeren besinler tercih eklemelisiniz.

Şeker İlaveli Gıdalar Tüketmeyin…

Şeker ilaveli gıdalar, obeziteye yol açan besinlerin başında gelmektedir. Az miktarda şeker var olduğunu düşündüğünüz besinler, aslında sayısız küp şeker kullanılarak oluşturulmuştur. Buda bu besini masum sanıp tüketmenize neden olacağı için kilo alımınızı hızlandırabilir.

Meyve- Sebze Tüketimine Dikkat!

Hızlı kilo vermek istiyorum diyorsanız, listenize meyve ve sebze eklemeyi ihmal etmemelisiniz. Birçok vitamini ve minerali içerisinde barındıran meyveler ile sebzeler, tokluk süresini uzatacaktır. Böylece zayıflamak isteyen kişiler daha düşük kalori tüketerek, uzun süre tok kalabileceklerdir. Ayrıca meyveler şeker isteğini bastırma konusunda oldukça başarılıdır. Ancak diyette mutlaka mevsimin ürünü olan doğal meyve ve sebzeler tercih edilmelidir.

Sağlıklı İçecekler Olmazsa Olmaz…

Sağlıklı içecekler, metabolizmayı ve yağ yakımını hızlandıran besin grupları arasındadır. Sudan sonra melisa çağı, yeşil çay ve adaçayı gibi doğal içecekler metabolizmayı hızlandırmaktadır. Türk kahvesi de diyette sınırlı olarak tüketilebilecektir. Günde 1 fincan kahvenin metabolizmayı hızlandırdığını savunan uzmanlar, kafein içeriği sebebiyle fazla tüketilmesini önermemektedir.

Yemekleri İyi Çiğneyin

Sağlıklı kilo vermek isteyen her bireyin yapması gerekenlerden biri yemekleri iyi çiğnemek olacaktır. Yemekleri çiğnemeden yutmak, tokluk süresini kısaltmaktadır. Yemekten hemen sonra başlayan sindirme işleminde, çiğnemeden yutulan gıdalar açlık hissi yaratmaktadır. Bu nedenle kişinin her lokmayı ortalama olarak 10-15 kere çiğnemesi önerilmektedir.

Takviye Gıdalar Kullanmayı Unutmayın

Sağlıklı kilo vermek istiyorsanız, yanında takviye gıdalar kullanarak bu süreci hızlı ve kalıcı bir hale getirebilirsiniz. C vitamini, Prebiyotik, lif gibi yararlı içerikleri barındıran preparatlar, yeterli miktarda vitamin ve mineral almanızı sağlayarak kilo verme sürecini sağlıklı bir hale getirecektir.

Egzersiz Yapmaya Özen Gösterin

Egzersiz ve yürüyüş kilo vermenin en gerekli kriterlerinden biri konumundadır. Özellikle hareketsiz bir yaşantısı bulunan kişilerin, yağdan kilo verebilmesi için hareket etmesi şarttır. Uzmanlara göre haftanın 5 günü 30 ila 60 dakika arasında yapılan egzersiz, vücudun fit ve dinç kalmasını sağlayabilecektir.

Kaliteli ve Yeterli Uyumaya Gayret Edin!

Kaliteli ve yeterli bir uyku sağlıklı kilo vermek isteyenlerin atlamaması gereken bir kriterdir. Bireylerin yeterli ve kaliteli uyumaması, beyin açlığına neden olabilmektedir. Beyin açlığı bireyin kendini yorgun hissetmesi sebebiyle oluşan ve sürekli yeme hissi uyandıran bir durumdur. Kişilerin tartıda eksi görebilmesi için en az 6-8 saat düzenli bir uyku uyuması gereklidir.

Sağlıklı Kilo Vermek İçin Ne Yapmalıyız? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Mineral Makyaj: Doğal Güzelliğin Sırrı İlk Buluşmada Sorulacak En İyi 10 Soru Önerisi Kore Kozmetik Ürünleri Nasıl Kullanılır? Kadınlar dikkat! Menapoz döneminde diş kaybı yaşayabilirsiniz Eş ve İşin Önemi Hemoroid Nedir?

FACEBOOK'TA BİZ

KadınTr bir SEO ABİSİ Projesidir.

KadınTR - Tüm Hakları Saklıdır