Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kredi Notu Nedir? Kredi Notu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ana Sayfa » Blog » Kredi Notu Nedir? Kredi Notu Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Kredi Notu Nedir? Kredi Notu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kredi notu (kredi puanı), bireyin banka ve finans kuruluşları ile arasında geçen mali dengelere dayanarak, analizler sonucunda ortaya çıkarılan sayısal ifadedir. Bir başka deyişle, kişinin bankalarla gerçekleştirdiği işlemleri barındıran kişisel finans geçmişi, kredi sicilidir. Kredi notu, finansal yükümlülük altına girecek kişinin ödemeyi nasıl yapacağına dair performansını, geçmiş dönemlerin verilerine göre ortaya koyan bir göstergedir.

Kredi Notu Ne İşe Yarar?

Kredi Notu Nedir? sorusuna yanıt bulduk peki ya kredi notu ner Yatırım veya tüketim için desteğe ihtiyaç duyup kredi kullanma talebiyle bankaya başvurduğunuzda, yani bankadan borç istediğinizde, bankalar kredi sicilinizi incelemeye alır ve geçmiş verilerinize bakarak kredi notunuzu ortaya çıkarırlar. Kredi sicilinize göre sizi notlandırır ve gerekli desteği verip vermemek konusunda kararlarını alırlar.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Findeks Kredi Notu; kredi, kredi kartı, kredili mevduat hesabı borçlarınıza ait ödeme alışkanlıklarınıza, borç durumlarınıza, kredi kullanım bilgilerinize göre hesaplanır. Kredi Kayıt Bürosu (KKB) ve Türkiye Bankalar Birliği (TBB) tarafından kayıt altında tutulan kredi notunuz hesaplanırken; banka borçlarınızı ödeme düzeniniz, borç miktarınızın ne kadar olduğu, kullandığınız kredilerin ne için olduğu, kredi kullanım yoğunluğunuz, yeni kredili ürün açılışlarınız, kredi kartınızın limitinin ne kadar olduğu, risk raporunuz ve bankalara göre değişiklik gösteren diğer inceleme kriterleri göz önünde bulundurulur.

Risk Raporu Nedir?

Kredi notunuzu oluşturan faktörlerin yer aldığı rapordur. Bankalarda ne kadar kredi ve kredi kartı limitinizin olduğu, risk bakiyenizin ne kadar olduğu, ödeme performansınızın nasıl olduğu gibi bilgileri içerir ve kredibilitenizi gösterir.

Kredi Notu Nedir? Kredi Notu Hakkında Bilmeniz Gerekenler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Dans Nedir: İstanbul’da Dans Kursları, Düğün Dansı ve Zeybek Kursları Tansiyon Holter Cihazı Nasıl Takılır? Makyajsız Güzel Görünmenin Püf Noktaları Sağlıklı Besleniyormuyuz? Crovu Sosyal Medyayla Büyüme KENDİSİ GİBİ DANS EDEN ASİSTANI DİKKAT ÇEKTİ

FACEBOOK'TA BİZ

KadınTr bir SEO ABİSİ Projesidir.

KadınTR - Tüm Hakları Saklıdır

Dost siteler - En iyi Boşanma Avukatı - Lepidolite Healing Properties - Backlink paketleri - Dudakların dolgun gözükmesi - Reytingler