Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Cevizin Faydaları ve Zararları

Ana Sayfa » Blog » Cevizin Faydaları ve Zararları
Cevizin Faydaları ve Zararları

Söz konusu beslenme olduğunda, her zaman en iyi seçenekleri tercih etmek isteriz. Bu seçeneklerden birisi de cevizdir. Zira içerisindeki bileşenleri nedeniyle ceviz tüketimi, pek çok fayda sağlamaktadır. Cevizin faydaları olduğu kadar bazı durumlarda zararları da olabilmektedir. Bu konular hakkında bilgi sahibi olarak bilinçli bir şekilde ceviz tüketebilirsiniz. Gelin, ilk olarak cevizin faydaları nelermiş onlara gözatalım.

Cevizin Faydaları

Tek başına veya diğer besinlerle tüketilen ceviz insan sağlığına büyük ölçüde fayda sağlar. Özellikle cevizin yüksek besin değeri kalbe, beyne, ruh sağlığına ve bağışıklık sistemine katkıları büyüktür. Bunları başlık altında tek tek yazmadan önce, cevizin genel faydalarına bir göz atalım:

 • İçerisinde yüksek oranda antioksidan bulunur. Bu nedenle bağışıklık sistemini korumaktadır.
 • Zengin omega-3 içeriğine sahiptir. Bu sayede kalp sağlığını korumaya yardımcıdır.
 • İçerisindeki polifenoller sayesinde enflamasyonu azaltır.
 • Bağırsakta bulunan yararlı bakterilerin sayısının artmasında yardımcıdır.
 • 100 gram cevizde yaklaşık olarak 7 gram lif yer alır. Bu lif, bağırsak hareketlerini hızlandırarak kabızlığa karşı etki göstermektedir.
 • Düzenli ceviz tüketimi kişiyi tok tutar. Bu sayede zayıflamaya ve kilo korumaya yardımcıdır.

Ceviz Zarının Faydaları

Ceviz kabuğu içerisinde bulunan ve hafif sert bir yapıya sahip olan perdeye ceviz zarı denilir. Ceviz zarı, en az ceviz kadar insan sağlığına faydalıdır. Çünkü ceviz zarı içerisinde yüksek oranda E vitamini ve antioksidan aktivitesi bulunur. Ceviz zarını dilerseniz kaynamış su içerisine ekleyerek tüketebilirsiniz. Böylece akciğer sağlığı açısından faydalı olan besinleri vücudunuza alabilirsiniz.

Ceviz zarından faydalanmak isteyenler, cevizi kırarken zarları bir kenara koyarak saklayabilir. Eğer evinizde ceviz yoksa direkt olarak ceviz zarı satın alabilirsiniz. Pek çok sitede paketlenmiş ceviz zarı satılmaktadır. Ceviz zarı fiyatları, ceviz içi fiyatları ile kıyaslandığında oldukça ucuzdur.

Cevizin Kalbe Faydaları

İçerisindeki omega-3 yağ asitleri nedeniyle ceviz kalp sağlığına fayda sağlamaktadır. Damar yapısını iyileştirdiği gibi kalp hastalıklarına neden olan toksinlerin vücuttan atılmasında etkilidir. Bu nedenle uzmanlar günde 3-4 adet de olsa ceviz tüketilmesini tavsiye etmektedir. Cevizin kalbe sağladığı diğer faydaları ise şöyle:

 • Damar yapısının esnekliğini korumasında yardımcıdır.
 • LDL denilen kötü huylu kolesterolü azalır ve HDL denilen iyi kolesterolü artırır. Bu sayede kardiyovasküler sistemi sağlıklı tutmakta etkilidir.
 • Kalp krizine neden olan pıhtı sorununa karşı etkilidir.
 • İçerisindeki yüksek oranlı E vitamini nedeniyle damarlarda plak oluşumunu engelleyici özelliğe sahiptir.

Cevizin Beyne Faydaları

Beyne benzemesi nedeniyle her insan cevizin beyne fayda sağlığını düşünür. Peki durum gerçekten de böyle midir? Gelin, düzenli ceviz tüketiminin beyne sağladığı etkilere göz atalım.

 • İçerisinde yer alan çoklu doymamış yağ, beyin gelişimini destekleyicidir.
 • Yaşlılıkla meydana gelen beyin fonksiyonlarının azalması sorununu yavaşlatmaktadır.
 • Alzheimer ve depresyona karşı faydalı bir etkisi bulunmaktadır.
 • İçerisindeki E vitamini sayesinde sinir hücrelerinin korunmasına yardımcı olmaktadır.

Düzenli olarak ceviz içi tüketmek ruh sağlığını korumaya da yardımcıdır. Bu açıdan kıyaslandığında ceviz içi fiyatları oldukça makul bir düzeydedir. Zira bu kadar faydalı olup da daha uygun fiyatlı farklı bir alternatif mümkün değildir.

Ceviz Kansere İyi Gelir mi?

Geçmişten günümüze pek çok araştırma, cevizin kanser konusunda güçlü bir silah olduğunu göstermektedir. Özellikle içerisinde yer alan fitomelatonin, polifenoller, E vitamini ve ürolitinler gibi bileşenler, cevizin kanseri engelleyici özelliği olduğunu göstermektedir. Yüksek antioksidan içeren cevizi düzenli olarak tüketmek, sizi kansere karşı koruyabilir.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, düzenli olarak ceviz tüketenler;

 • Prostat kanseri,
 • Kolorektal kanser ve
 • Meme kanseri gibi kanser türlerine karşı daha dirençli olabilir.

Elbette yapılan araştırmalar bu konuda bize kesin yargı ifade etme olanağı sağlamasa da, araştırma sonuçları umut vericidir. Bu nedenle düzenli olarak ceviz tüketerek cevizin sağladığı tüm faydalardan yararlanabilirsiniz. Ceviz içi fiyatları diğer kuru yemişlerle kıyaslandığında orta seviyelerde yer almaktadır. Bu nedenle kuru yemiş satın alırken tercihinizi cevizden yana tutabilirsiniz.

Cevizin Zararı Var mıdır?

Buraya kadar tamamen cevizin içeriğinden ve faydalarından bahsettik. Peki cevizin insan vücuduna karşı herhangi bir zararı var mıdır? Ortalama ceviz tüketimi ne kadar olmalıdır? Kimler ceviz tüketirken dikkatli olmalıdır? Gelin bir de bu soruları yanıtlayalım.

Cevizin Zararları

Şimdiye dek yapılan araştırmalar gösteriyor ki ceviz doğru bir şekilde saklandığında bilinen herhangi bir zararı yoktur. Ancak cevizin içerisinde yüksek miktarda çoklu doymamış yağ vardır. Bu nedenle gün içerisinde fazla ceviz tüketimi kilo alımına neden olabilir. Elbette bu durum her besin için geçerlidir. Sonuç olarak düzenli ve dengeli ceviz tüketiminin herhangi bir zararı yoktur.

İdeal Ceviz Tüketimi Ne Kadar?

Bu soru kişisel diyete göre değişebilir olsa da genel bir cevap verelim: Günde bir avuç kadar ceviz tüketimi ideal seviyedir. Bunun için, ortalama 3-5 adet ceviz tüketiminin sağlıklı seviye olduğunu söylemek mümkündür. Daha fazla tüketilirse içerisindeki yüksek lif nedeniyle ishale, gaz oluşumuna ve şişkinliğe neden olabilir.

Ceviz Tüketirken Nelere Dikkat Etmeli?

Eğer ceviz yemek istiyorsanız mutlaka aşağıdaki tavsiyelere dikkat edin:

 • Cevizi tüketmek istiyorsanız mutlaka bir ceviz kıracağı kullanın. Cam bardak veya el ile ceviz kırmak oldukça tehlikelidir. Cevizi paramparça edebilir ve daha da kötüsü elinizi kesebilirsiniz.
 • Boğulma riskine karşı küçük çocuklara ceviz verirken dikkatli olun. Mümkünse rendeleyerek ve öğütülerek yedirebilirsiniz.
 • Ceviz tüketimi zararlı olmasa da alerjik reaksiyona neden olabilir. Bu nedenle eğer ceviz alerjiniz varsa ceviz ve ceviz içeren besinleri tüketmekten kaçının. Daha detaylı bilgi almak için alerji testi yaptırabilirsiniz.
 • Ceviz yemek istiyorsanız, direkt olarak ceviz içi satın alabilirsiniz. Ceviz içi fiyatları kabuklu ceviz fiyatları ile kıyaslandığında çok büyük bir fark oluşturmamaktadır.

Cevizin Faydaları ve Zararları - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

İstanbul En İyi Bayan Kuaförleri Online Diyet: Sağlıklı Yaşamın Yeni Dijital Yolu Bacak Fondöteni Nedir? Bacağa Fondöten Sürülür mü? Saç Uzatma Yöntemleri Manipülasyon Reddedilme Korkusu İle Oluşan Korkular

FACEBOOK'TA BİZ

KadınTr bir SEO ABİSİ Projesidir.

KadınTR - Tüm Hakları Saklıdır

Dost siteler - En iyi Boşanma Avukatı - Lepidolite Healing Properties - Backlink paketleri - Dudakların dolgun gözükmesi - Reytingler