Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Siyah Nokta Gözenekleri Nasıl Kapanır?

Ana Sayfa » Editör'ün Seçimi » Siyah Nokta Gözenekleri Nasıl Kapanır?
Siyah Nokta Gözenekleri Nasıl Kapanır?

Ciltte oluşan siyah nokta ve lekelerin oluşumunda çeşitli nedenler vardır. Özellikle cilde uygun olmayan ürünler kullanılması, içeriğinde alerjik nedene sebebiyet veren maddelerin bulunması, fazla ürün kullanılması, cildin iyi temizlenmemesi gibi durumlar siyah nokta oluşumunu tetikler. Bu nedenle bireyler cilt tipini tanımalı, az ve öz ürün ile cilt bakım rutini oluşturmalıdır.

Siyah nokta temizliği kadar gözeneklerin kapanması için sıkılaştırıcı ürün kullanmak gerekir. Cildi toparlayan sıkılaştırıcı etkiye sahip olan tonikler temizliğe yardımcı olur. Böylece yeni siyah nokta oluşumu engellenir ve daha sıkı cilt görünümü elde edilir. Siyah noktaların yayılması ve cilt temizliğinin iyi yapılmaması sivilceye neden olabilmektedir. Genişleyen gözeneklerde siyah nokta ve sivilce oluşumu gözleniyorsa herhangi bir ürün kullanmadan uzmana görünmeli ve reçeteli olarak ilaç tedavisine başlanmalıdır. Doktor onayı olmadan herhangi bir ilaç kullanımından kaçınmak gerekir.

Siyah nokta yüzde görüldüğü gibi vücudun herhangi bir bölümünde çıkabilir. Siyah nokta problemini genellikle yağlı ve karma cilt tipine sahip olanlar mustariptir. Ancak her cilt tipinde siyah nokta, gözenek görünümünün artması, sivilce oluşumu görülebilir. Hormon değişimleri, stres, yanlış ve fazla ürün kullanımı siyah nokta oluşumu nedenleri arasında yer almaktadır.

Gün içerisinde cildi lekelerden korumak için yaz kış her mevsim güneş kremi kullanılmalıdır. Aynı zamanda gündüz kullanılan ürünlerin iyi bir şekilde temizlenmemesi, ciltte biriken toz, kir, krem ve makyaj kalıntıları siyah nokta görünümünü artırır. Bu nedenle gün sonunda cilt tipine uygun temizleyici, tonik ve nemlendirici ile bakım rutini oluşturulmalıdır.

Cilt bakım rutinin düzenli olarak yapılması cildin daha canlı, parlak görünmesine yardımcı olur.  Ciltte derin çukur ve sivilce problemi varsa bireyler mutlaka uzmana görünmeli ve gerekli tedavi için önerilenleri eksiksiz yapmalıdır. Piyasada yer alan siyah nokta burun bantları geçici çözüm sağlar. Bu nedenle her gün titizlikle cilt bakımı yapılmalıdır. Bireylerin maddi imkânları elveriyorsa belirli aralıklarla cilt bakım seanslarından faydalanabilir.

Siyah nokta ve gözenek oluşumu en çok yüz bölgesinde burunda görülür. Genişleyen gözeneklerin içerisinde yer alan siyah noktaların oluşumunu etkileyen çeşitli faktörler vardır. Bunlar:

 • Kir, toz
 • Fazla kozmetik ürünü kullanımı
 • Cilt tipine uygun olmayan ürün kullanımı
 • Cildin iyi temizlenmemesi
 • Hormon değişimleri
 • Kıl köklerinin alınmaması nedeniyle yağ oluşumunun desteklenmesi
 • İlaç kullanımı

Siyah nokta oluşumunu destekleyen önemli diğer faktör ise çok fazla yağlı ve karbonhidrat ağırlıklı beslenmedir. Aynı zamanda bol miktarda su tüketilmemesi, yağlı cilt bile olsa cildin nem dengesini kaybettirecek oranda nemlendirilmemesi de siyah nokta oluşumuna neden olur.

 • Düzenli Cilt Bakım Temizliği Yapılmalı

Ciltte biriken yağ, kir ve tozlar nedeniyle cilt gözenekleri genişler ve siyah nokta oluşur. Siyah noktalardan etkin şekilde kurtulmak isteyen kişiler mutlaka sabah ve akşam olmak üzere cilt temizliği yapmalıdır. İçeriğinde anti bakteriyel özellikte olan ürünler kullanılması önerilir.

 • Yoğun Yapıda Ürün Kullanımından Kaçınmalı

Yağlı ve karma cilt tipine sahip olan bireyler mümkün olduğunca su bazlı cildi nemlendiren ürünler tercih etmelidir. Yağ oranı yüksek, yoğun yapıda krem, losyonlar siyah nokta oluşumuna destek olabilir.

 • Cildi Ölü Derilerden Arındırmalı

Cildin parlak ve pürüzsüz görünmesi için düzenli aralıklarla peeling yapılması gerekir. Cilt tipine uygun, cilde zarar vermeyecek tanecikte olan ürünler ölü derilerden arındırmaya yardımcı olur. Bu durum hem makyajların pul pul durmasını engeller hem de cildin daha sağlıklı durmasına, siyah noktaların azalmasını sağlar.

 • Cilde Uygulanan Tekstil Ürünlerinin Temiz Olmasına Özen Gösterilmeli

Yastık kılıflarının sıklıkla değiştirilmesi, yüz için ayrı havlu ya da kâğıt havlu kullanılması siyah nokta oluşumunu engeller. Genellikle yüz yıkandıktan sonra tek kullanımlık havlu kullanımı önerilmektedir. Akne ve sivilce tedavilerinde yastık kılıflarının sıklıkla değiştirilmesi gerektiği vurgulanır. Siyah noktaların hızlı şekilde geçmesi için olabildiğince cilt temiz olmalı ve yüze uygulanan ürünlerin hijyenik olması gerekir.

Siyah Nokta Gözenekleri Nasıl Kapanır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Havuz Robotları ve Havuz Pompaları: Havuz Bakımının Temel Araçları Promosyon Şemsiye: Markanızı Yükselten Tanıtım Stratejisi Sertleşme Sorunu (Cinsel sağlık) Makyajsız Güzel Görünmenin Püf Noktaları Erkeklerin Kadınlarda Dayanılmaz Bulduğu 10 Renk: Etkileyici ve Çekici Olmanın Sırları Bir vakitlerin personel kıyafeti tulum artık özgür ve yaratıcı!

FACEBOOK'TA BİZ

KadınTr bir SEO ABİSİ Projesidir.

KadınTR - Tüm Hakları Saklıdır

Dost siteler - En iyi Boşanma Avukatı - Lepidolite Healing Properties - Backlink paketleri - Dudakların dolgun gözükmesi - Reytingler