Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Çok Kuru Saçlar Nasıl Nemlendirilir?

Ana Sayfa » Güzellik » Çok Kuru Saçlar Nasıl Nemlendirilir?
Çok Kuru Saçlar Nasıl Nemlendirilir?

Çok kuru saçlar nasıl nemlendirilir? Sorusuna cevap olarak; Dış görünümü belirleyen özelliklerden biri saç modeli, rengi ve şeklidir. Bireyler yüz tipine uygun saç modelleri yaptırarak daha genç, çekici görünüm elde edebilir. Özellikle son zamanlarda trend olan kısa, küt ve asimetrik saç modelleri kadınlara daha modern ve çekici görünüm kazandırmaktadır. Ancak her yüz şekli farklı olduğu için en uygun kesimi bulmalı ve olabildiğince doğal çabasız ancak özenli saç şekilleri ile farklı, özgün, çekici imaj yaratmak mümkündür.

Saçların kuru olması saç şekillerinin yapımını zorlaştırır ve daha fazla kırılmasına neden olur. Kırılan saçlar genel saç görünümünü olumsuz etkiler ve bireylerin özgüvenlerinin azalmasına neden olabilir. Bu nedenle saç bakımı yaparken saç derisine ve yapısında zarar vermeyecek ürünlerin kullanılması gerekir. Aynı zamanda az ve öz ürün kullanılması saçların dökülmesini önleyerek saç derisinin hafiflemesine canlanmasına yardımcı olur.

Saç tipi çok kuru ve ince telli olan kişiler saçlarını yıkadıktan sonra saç kremi uygulamalıdır. Saç kremleri durulanan ve durulanmayan olmak üzere iki çeşide ayrılır. Bu ürünler genellikle saç tipine göre farklı içerikleri barındırır. Her saç tipine özgü saç kremi bulunur ve saçların daha yumuşak, nemli kalmasına yardımcı olur.

Saçlar Neden Kurur?

Kuru saçları canlandırmak için saç bakım rutini oluşturmak gereklidir. Aynı zamanda saçların neden kuruduğu tespit edilmeli ve buna uygun şekilde bakım ürünleri kullanmak gerekir. Saçların kuruma nedenleri şunlardır:

  • Çok soğuk ya da sıcak havalar saçların yapısına zarar vererek kurumasına neden olur. Mevsime göre şapka kullanmak saçları koruyarak kurumasını önler.
  • Saçları çok sık ısı ile şekillendirmek saçlardaki nemin azalmasını sağlar. Özellikle çok yüksek ısıda saçlara şekil vermek saçların kırılmasına ve dökülmesine neden olur.
  • Saçların sağlıklı ve gür şekilde uzaması için belirli aralıklarla kesim yapılması gerekir. Bu süre genellikle en uzun altı ayda bir saç kırıklarının alınması şeklinde organize edilebilir.
  • Saçları en çok yıpratan unsurlardan biri ise çok fazla kimyasal içeren boya kullanılmasıdır. Sık saç rengi değiştirmek, açık renkte saçları kullanmak bakımı zorlaştırır ve saçların kurumasına neden olur.
  • Saçlar yıkanırken çok sıcak su kullanılması hem saç derisine zarar verir hem de saçta bulunan nemi alır.

Kuru Saçları Nemlendirmek için Ne Yapılmalı?

Çok kuru, kırılmaya müsait, ince telli saçlara sahip olan kişiler belirli düzende saç bakım rutini oluşturmalıdır. Saç bakımında kullanılan ürünlerin yoğun nem verecek tarzda olması önemlidir. Saç bakımı yapmak için çok sık ve sürekli kozmetik ürünler kullanmaktan kaçınmak gerekir. Doğal yollar ile kuru saçları nemlendirmek mümkündür. Saçları neme doyuracak doğal maske tariflerinden bazıları şunlardır:

  • Zeytinyağı ve Muz Saç Maskesi

Muzu çok küçük parçalar haline getirdikten sonra içerisine iki yemek kaşığı kadar zeytinyağını koyun ve homojen kıvama gelinceye kadar karıştırın. Bu karışım ıslak saça uygulanmalı ve mümkünse 15 dakika kadar beklettikten sonra durulanmalıdır. Bu maskeden sonra saçlar yumuşacık, parlak ve neme doymuş olacaktır.

  • Kuru Saçları Nemlendirmek için Bitkisel Yağlar

Saçlara en iyi gelen yağlardan başlıca bitkisel yağlar şunlardır: Badem yağı, Hindistan cevizi yağı, jojoba yağıdır. Bu yağları birleştirerek ya da tek bitkisel yağı saç diplerinden uçlarına doğru uygulayarak bekletilmelidir. Sonrasında durulanmalı ve saç serumundan faydalanarak saçlardaki kuruluk giderilmelidir.

  • Aloe Vera ve Lavanta Yağı Saç Maskesi

Saçlara zarar veren en büyük etkenlerden biri güneştir. Güneş ve denizin saçlara verdiği olumsuz etkiyi azaltmak için aloe vera bitkisinin iç kısmında bulunan jelden faydalanılabilir. Aynı zamanda lavanta yağı ile birleştirilerek saçların hızlı, sağlıklı şekilde uzaması sağlanabilir. Aloe vera jeli su ile seyreltilmeli ve içerisinde 3-4 damla lavanta yağı damlatılmalıdır. Bu karışımı sprey şişelere döküp daha rahat kullanmak mümkündür. Bu karışımı en az 15 dakika beklettikten sonra durulanmalıdır. Çok fazla neme ihtiyaç duyulursa durulama gerektirmeyebilir. Hem bu maske sayesinde saçlar daha güzel kokacak ve sağlıklı duracaktır.

Saç Kuruluğu Hangi Vitamin Eksikliğinden Olur?

Saç derisi ve yapısındaki bozulmaların nedenini tespit edilmesi doğru tedavi yapılması açısından oldukça önemlidir. Saçlar sağlıklı uzamıyor ise A vitamini eksikliğinden kaynaklanabilir. Aynı zamanda A vitamini saç derisinin rahatlamasına, kepek oluşumunun engellenmesi açısından oldukça önemlidir.

Saçlar çok kırılıyor, kuruyor ve saç derisinde problem hissediliyorsa B vitamini eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir. B vitamini yeni saç oluşumunu, hücre yenilenmesini destekler. C vitamini saçların parlak görünmesi ve daha sağlıklı uzaması açısından önemlidir. Aynı zamanda vücuda alınan demirlerin emilimini artırır. Saç dökülmesini önleyen ve yeni saç oluşumunu destekleyen D vitamini aynı zamanda saçları güneşin zararlı etkilerine karşı korur. Saç dökülmesinin en önemli nedenleri arasında demir eksikliği olabilir. Bu nedenle demir içeren, besleyici oranı yüksek gıdalar tüketilmesi gerekir. Saç yapısı ve derisindeki herhangi bir değişiklik gözlemleniyorsa mutlaka uzmana görünmeli ve tetkikler yapılmalıdır. Uzmanın önerilerine uyulmalı ve beslenme, uyku düzenine dikkat edilmelidir.

Çok Kuru Saçlar Nasıl Nemlendirilir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Menstural Kap Nasıl kullanılır? Tansiyon Holter Cihazı Nasıl Takılır? Yeni Yolculuk Paylaşım Uygulaması TeeCar Yayınlandı Makyajsız Güzel Görünmenin Püf Noktaları Modası Geçmeyen Makyaj Trendleri Sağlıklı Besleniyormuyuz?

FACEBOOK'TA BİZ

KadınTr bir SEO ABİSİ Projesidir.

KadınTR - Tüm Hakları Saklıdır

Dost siteler - En iyi Boşanma Avukatı - Lepidolite Healing Properties - Backlink paketleri - Dudakların dolgun gözükmesi - Reytingler