Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Menstural Kap Nasıl kullanılır?

Ana Sayfa » Sağlık » Cinsel Sağlık » Menstural Kap Nasıl kullanılır?
Menstural Kap Nasıl kullanılır?

1. Adım: Adet kabını sterilize edin

İlk kullanımdan önce, kaynar suda 3-5 dakika kadar adet kabınızı sterilize edin.

2. Adım: Adet kabını gösterildiği gibi katlayarak yerleştirebilirsiniz.

Birçok katlama metodu vardır. Katlanmış adet kabını yerleştirdikten sonra serbest bırakın, bu sayede adet kabı olması gerektiği gibi açılıp yerleşecektir.

3. Adım: Adet kabını kontrol edin, olması gerektiği gibi açılmamış olabilir.

Adet kabının tabanına dokunup hissetmeye çalışın – yuvarlak ya da oval olmalıdır, herhangi bir kat hissetmemelisiniz. Eğer bir kat/eğrilik hissederseniz, kabın Ankara Escort tabanından tutarak biraz hareket ettirmeyi deneyin ki katlanma tam olarak açılsın (saptan tutarak denemeyin).

4. Adım: Adet kabını çıkarın.

Abdominal kaslarınızla OrganiCup’ı aşağı doğru ittirirken, saptan tutarak yavaşça çekin. Taa ki adet kabının tabanına ulaşana kadar. Adet kabının tabanını parmaklarınızla sıkıştırarak tutun, bu sayede vakum özelliği kaybolacaktır ve kolayca çıkarabileceksiniz. Saptan tutup çekerek çıkarmaya çalışmayın, vakum sizi rahatsız edecektir.

5. Adım: Boşaltın ve yeniden yerleştirin.

Adet kabını rahatça kullanmanız birkaç gününüzü ya da periyodunuzu alabilir. Sizin için en rahatını bulabilmek için farklı katlama ve yerleştirme metodlarını deneyebilirsiniz.

Menstrual kap nasıl çıkarılır?

Adet kabın alt kısmına işaret parmağı ve başparmağınızla hafifçe bastırıyorsunuz. Aslında bu işlemi tek parmağınızla da yapabilirsiniz. Tek parmağınızı kullanarak vajina duvarını kaptan hafifçe iterek uzaklaştırmanız durumunda da kolayca çıkarabilirsiniz.

Adet kabı ne işe yarar?

Bu çan biçimli küçük silikon kaplar, vajinanın duvarlarına tutunarak, rahimden atılan regl kanını kendi içerisinde topluyor ve dışarı çıkmasını engelliyor. Bu sayede, menstrual cup kullanan kadınlar da tuvalete gittikleri zaman bu kabı çıkarıp, boşaltıp yıkayıp tekrar takabiliyorlar.

Adet kabı ne kadar kullanılır?

Ürüne göre doğru şekilde kullanıldığında 6 ay ile 10 yıl arasında kullanılabilir. Çevre dostudur. Çok kullanımlık olduğu için atık oluşturmaz. Adet kabı kullanmanın çevre açısından etkilerini öğrenmek için “Adet Kabı Kullanmanın Çevreye Faydaları“ yazısını okuyabilirsiniz.

Bir birey, yaşadığı ömür süresince yaklaşık 11.000 tek
kullanımlık ped veya tampon kullanıyor. 

Bu sayı dünya nüfusuna oranlandığındaysa regl dönemini klasik yöntemlerle atlatan bireylerin tek kullanımlık ped veya tamponun adet sayıları korkunç miktarlara ulaşıyor.

Çevresel açıdan adet kabı ve benzer muadil yöntemler bu sorunun büyük ölçüde azalmasına katkıda bulunurken, diğer ürünlerin yaşam döngüsüne ne yönde götürüleri olduğunun da dikkate alınması gerekiyor.

Regl döneminde kullanılan klasik ürünlerin temel hammaddesi pamuktur. Her şeyden önce, pamuk üretimi çok yoğun suya ihtiyaç duyan bir süreçtir. Pamuk dünyanın sadece en susuz mahsulü olarak kabul edilir fakat pamuk bitkisi tomurcuklana kadar yetiştirmek için çok fazla miktarda su harcanır. Bunun yanında bitkilerin sağlıklı olabilmesi için böcek ilaçları ve böcek öldürücüler yoğun bir şekilde uygulanır.

Çoğu ped, çevreye büyük derecede zararlı olan polietilen plastik (pedin iç çamaşırınıza yapışmasını sağlamak için kullanılan yapıştırıcı) içerir. Aynı şekilde Tamponların pedlerin çoğunda da dioksin, klor ve suni ipek gibi kimyasallar vardır. Ürünler çöpsel atıklara dönüştüğünde bu kimyasallar çevreye yayılarak yeraltı sularına karışır ve havaya da temas ederek hava kirliliğine neden olur.

Menstural Kap Nasıl kullanılır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Promosyon Şemsiye: Markanızı Yükselten Tanıtım Stratejisi Özel Jet Kiralama ve Özel Uçak Kiralama: Hız, Konfor ve Prestij Trafik Kazası Tazminatı Mimarlık Ofisi Açmak İçin Gerekenler Nelerdir? Türkiye’de kadın olmak ve kadın cinselliği Çanakkale Haber: Bölgedeki Güncel Gelişmeleri Takip Etmek İçin En Güvenilir Kaynak

FACEBOOK'TA BİZ

KadınTr bir SEO ABİSİ Projesidir.

KadınTR - Tüm Hakları Saklıdır

Dost siteler - En iyi Boşanma Avukatı - Lepidolite Healing Properties - Backlink paketleri - Dudakların dolgun gözükmesi - Reytingler