BeslenmeSağlık

Yeşil Çayın Tansiyona Etkisi, Faydaları, Yeşil Çay ve Siyah Çayın Arasındaki Fark ve Yan Etkileri

Yeşil çay uzmanlar tarafından sağlıklı bulunan çaylardan biridir. Yeşil çay diğer şekerli meşrubatlara ve çaylara göre yararlı kabul edilse de bazı durumlarda iyi gelmemektedir. Özellikle yeşil çayı tüketirken hipertansiyon yani tansiyon yükselmesi gözlenmektedir. Hipertansiyon yanı tansiyon yükselmesi, kan basıncının normalden fazla olması istanbul durumudur. Yüksek tansiyon ülkemiz oldukça yaygın bir hastalıktır. Tedavi edilmediğinde kalp yetmezliği, felç, böbrek yetmezliği gibi birçok hastalığa yol açmaktadır. Sağlıklı bir içecek gibi gözüken yeşil çay yüksek tansiyon hastaları için ciddi bir tehlikedir. Yeşil çayın tansiyona etkisi durumuna bakıldığında, hipertansiyon hastalarının kullandığı ilacın etkini azalttığı ve beta bloker içeren tansiyon haplarının emilimini zorlaştırdığı görülür. Bu yüzden beta bloker içeren hapları kullanan ya da vücudunda tansiyon hastalığı olduğunu düşününler yeşil çaydan uzak durmalıdır. Her zaman söylediğimiz gibi birine iyi gelen yiyecek içecek başka birine iyi gelmeyebilir. Lütfen araştırmadan ya da doktorunuza danışmadan yiyecek içecekler tüketmeyin.

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

Yeşil çay içerik bakımından oldukça yararlı bir çaydır. Hal böyle olunca yeşil çayın birçok yararı bulunmaktadır. Yeşil çay bilinçsel fonksiyonları geliştirir ve anti-kanserojen etkilere sahiptir. Yeşil çay tüketmek uzmanların dediğine göre Alzheimer ve Parkinson hastalığını riskini azaltır. Göz sağlığına fayda sağlar. Yeşil çay tip-2 diyabet hastalığına iyi gelir ve yağ yakımını arttırır. Kemiklerin güçlenmesine ve kolesterol dengesini sağlar. Ağız ve diş sağlığına iyi gelir. Faydalarını saymakla bitmeyen yeşil çayı eğer tansiyon ve kalp hastalığınız yoksa gün içerisinde bir bardak tüketebilirsiniz.

Çok Fazla Yeşil Çay Tüketmenin Yan Etkileri

Her güzel şeyin fazlasını zarar olması gibi çok fazla tüketilen yeşil çayında yan etkileri bulunmaktadır. Gün içerisinde iki bardaktan daha fazla tüketilen yeşil çay;

  • Baş ağrısı,
  • Uyku bozukluğu,
  • Kusma,
  • İshal,
  • Kaygı,
  • Artan kalp atış hızı,
  • Sinirlilik,
  • Göğüste ağrılı yanma hissine yol açabilir.

Bu yüzden yeşil çay sağlıklı diyerek kesinlikle çok fazla miktarda tüketim yapmayalım. Sağlığımızı koruyalım.

Yeşil Çay ve Siyah Çayın Arasındaki Fark

Yeşil çay ve siyah çayın arasındaki en büyük fark üretim tekniğidir. Yeşil çay fermente olmadan, siyah ise fermente edilen bir çaydır. Üretim tekniğinden ötürü arasında birkaç fark daha oluşmaktadır. Bunlar;

Yeşil çay tat bakımında hafif ve az buruktur. Siyah çay ise yoğun ve buruk tattadır. Siyah çayda antioksidan varken, yeşil çayda bu yok denecek kadar az miktardadır. Siyah çay, yeşil çaya göre çok daha fazla kafein escort içermektedir.

Yeşil çayın, siyah çaya oranla çok daha sağlıklı olduğunu öğrendiğinize göre bundan sonra gün içerisin de bir bardak yeşil çay içerek vücudunuzu sağlıklı tutun derim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponsorlar - bariyerli bondex sünger - Ankara Boşanma Avukatı