BeslenmeEditör'ün Seçimi

Karanfil: Tarihinden Lezzetine, Sağlığa Yararları ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Karanfil’in Tarihi:
Araştırma yaptığımızda kesin bir tarihe ulaşmakta zorlandığımız bir bitki. Ama genel bilinen kanı; milattan önce 3. Yy.’da ortaya çıktığı. Ve genelde 3. Yy.’da Çin kralları ve asilzadeleri tarafından, gelen ziyaretçilere ağızları kokmasın diye ikram edilirmiş. 17. Ve 18. Yy.’a geldiğimizde ise bu bitkinin aşırı pahalı olduğu öyle ki altınla yarıştığı görülür. Hollandalılar ise 15. Yy. civarında karanfil ticareti yaparak zenginleştiler.

Karanfil’in Kullanımı:
Öğütülerek baharat şeklinde, bütün olarak, yağ şeklinde kullanım çeşitleri vardır.
Faydaları:
*Kalp, mide, sindirim sistemi, ağız ve ten kokusu,
*bulantı, istifra; hıçkırık, diş ağrıları, beyin, böbrek zayıflığı,
*Cinsel gücü artırıcı, akciğer kanseriyle mücadeleci, iltihapları giderici, mide ülserini giderir,
*Kramp çözücü, kanı inceltici, mantarı yok edici ve saç bakımı için kullanılır.
*Ayrıca obeziteyle mücadele eder.

Zararları:
Her bitkide olduğu gibi, karanfilde fazla kullanıldığında zararlı olabilir. Belirlenen miktarın dışına çıkmak zararlarını da beraberinde getirir. Diş etlerine zarar verebilir, kan şekerini düşürebilir, sindirim rahatsızlıklarına neden olabilir, baş dönmesine, uyku bozukluklarına ve kanın pıhtılaşmasına neden olabilir, alerjik reaksiyona neden olabilir, ameliyattan önce tüketilmez, ağız duyarlılığı yapar, yutulduğunda mideye zarar verebilir, gebeler ve emzirenler kullanamaz.

Karanfil Çayı, Nasıl hazırlanır?

Normal demlediğiniz demlik çayına atarak günlük kullanabileceğiniz gibi ayrıca 1,5 bardak kaynamış suyla da demlenebilir. 1,5 barak su kaynatılır, su kaynarken karanfil tozu veya bütünü suya eklenir (toz ise çay kaşığı yarısı, bütün ise 4-5 tane) demlemeye bırakılır. Demlenince süzülerek içilir. Karanfil çayı, sabah kahvaltıdan yarım saat önce bir veya iki fincan olarak tüketilir. Günce iki fincandan fazlası tavsiye edilmez.

firdevs subay

Firdevs Subay

Firdevs SUBAY, 1971 İzmir doğumluyum. Yedi kardeşiz, ben en büyükleriyim. Aslen Rizeliyiz. Babam gurbetçi olarak İzmire gelmiş, pastacılık dalında çıraklıktan ustalığa oradan da dükkan açarak işverenliğe terfi etmiş… Halen Şirinyerde SEDA PASTANESİ olarak geleneksel pastacılık devam etmekteyiz. On yıl pastanede çalıştım. Ailevi sorumluluklarımdan dolayı okuyamamıştım ve ortaokulu, liseyi dışardan okuyarak üniversitede Arkeoloji ve Sanat tarihi bölümünü okudum. yazı yazmayı, kitap okumayı, elişi yapmayı çok severim. Vazgeçemezlerim…

Tiroid Diyeti - Promosyon şemsiye