BeslenmeEditör'ün Seçimi

Melisa Otu (Oğul Otu) Nedir, Faydaları Nelerdir?

Araştırdığımda melisa otunun tarihçesine ulaşamadım. Ama sizin için melisanın hakkındaki edindiğim bilgileri paylaşmak istiyorum.
Akdeniz havzası ve Güney Amerika’da yetiştirilir. Ülkemizde; Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde yetişmektedir. Nane türü bir bitkidir. Beyaz çiçekleri bal arılarını çektiği için ismi Yunancadan gelem Melissa’dır. Diğer ismi; oğul otudur.

Melisa (Oğul Otu) Faydaları;

Bu Yazıda Neler Var?

*Hıçkırığı keser.
*Kalbi kuvvetlendirir.
*Mide ve bağırsak ağrılarını keser.
*Hazımsızlığa iyi gelir.
*Bayılmalarda kullanılır.
*Huzursuzluk ve sıkıntıya iyi gelir.
*Kan şekerini ve tansiyonu düşürür.
*Ciltteki kırışıklıkları gidermeye yardımcı olur.
*Beyin damarlarını açar, hafızayı kuvvetlendirir.
*Adet ağrılarına iyi gelir ve bu dönem kanamayı düzenler.
*Kalbi ve kan dolaşımını güçlendirir.
*Soğuk algınlığı, boğaz ağrısı ve nefes darlığına iyi gelir. Ateş düşürmekte faydalıdır özellikle grip gibi hastalıklarda terleterek ateşi düşürür.
*Baş ağrısı, migren, baş dönmesi, kulak çınlaması, uykusuzluk, sara ve sinir krizlerine faydalıdır.

Melisa (Oğul Otu) Çayı

Çayı; bir bardak kaynar suya 2-3 tatlı kaşığı kuru melisa konur, 15 dk’ika demlenmeye bırakılır ve içilir. Tercihen günde bir bardak akşam veya sabah içilir.
Yağı; 3-4 damla yağı bir fincan suya damlatılarak içilir… yorgunluk, uykusuzluk, astım, nefes darlığı şikayetlerinde faydalıdır. Ayrıca terleticidir. Soğuk algınlığına iyi gelir, hazmı kolaylaştırır ve ülser şikayetlerinin azalmasına yardımcıdır.
Zararları; fazla tüketildiği zaman bir takım yan etkileri olur bundan dolayı fazla tüketilmemelidir. Mide ağrısı, gözlerde bozukluk, kusma ve bulantıya neden olabilir. Düşük tansiyonlular dikkatli kullanmalıdır.
Bu kıymetli bitkiyi; sağlığımız için hayatımıza alalım ama şifa bulmak için dikkatli kullanalım.

firdevs subay

Firdevs Subay

Firdevs SUBAY, 1971 İzmir doğumluyum. Yedi kardeşiz, ben en büyükleriyim. Aslen Rizeliyiz. Babam gurbetçi olarak İzmire gelmiş, pastacılık dalında çıraklıktan ustalığa oradan da dükkan açarak işverenliğe terfi etmiş… Halen Şirinyerde SEDA PASTANESİ olarak geleneksel pastacılık devam etmekteyiz. On yıl pastanede çalıştım. Ailevi sorumluluklarımdan dolayı okuyamamıştım ve ortaokulu, liseyi dışardan okuyarak üniversitede Arkeoloji ve Sanat tarihi bölümünü okudum. yazı yazmayı, kitap okumayı, elişi yapmayı çok severim. Vazgeçemezlerim…

Tiroid Diyeti - Promosyon şemsiye