Kadınlar dikkat! Menapoz döneminde diş kaybı yaşayabilirsiniz

Diş Doktoru Tamer Çakar, hem menopoz hem de diş kaybının bayanları etkileyen ruhsal bir durum olarak tanımlıyor.

Birden fazla kişinin bilmediği ve diş doktorlarının her daim radarında olan menopoz-diş irtibatını kuran temelinde kemik erimesi. Diş Doktoru Tamer Çakar, “Özellikle diş yoksunluğu olan şahıslarda yeni diş yapılacaksa ya da implant üzere cerrahi bir uygulama zaruriyse velhasıl kemikle bağlı bir durum kelam konusu ise menopozla güçlü bir bağ kurmak gerekir’ diyor.

Diş Tabibi Tamer Çakar, genel olarak alt çene kemiği ve üst çene kemiği ayrımını es geçmemek gerektiğinin altını çiziyor:

“Üst çene çok çabuk erir, sünger kemik olarak isimlendirilir. Alt çene ise kortikal kemiktir, mermer üzere sağlamdır. Buna karşın, menopozdaki hastanın korkacağı bir durum bulunmuyor. Üst çene tedavileri, ekseriyetle insan kaynaklı kemik ekleyerek gerçekleştirilir. Yönlendirilmiş doku rejenerasyonu olarak isimlendirilen teknikle hücrelere buyruklar vererek yönlendirebiliyorsunuz. Yerleştirilen implant, dişte oluşturduğu yeni yapı sayesinde erimeyi yavaşlatıyor. Buradaki en büyük yardımcımız da bedenin bağışıklık sistemi. Bilhassa gelişen teknoloji sayesinde sonradan eklenen kemiğin kişinin kendi kemiğiyle ahenk sağlama oranı öbür bir sistemik bir hastalığı bulunmuyorsa yüzde 100’e yakın”.

Menopoz periyodu diş hastalığı: Diş eti çekilmesi

Tıp literatüründe ‘periodontitist’, halk ortasında ise nevazil olarak isimlendirilen diş eti iltihabı, menopoz periyodunun diş hastalıkları ortasında sayılıyor. Diş Doktoru Tamer Çakar durumu şu halde açıklıyor: “Esasen diş eti durduk yere iltihaplanmaz. Kemik eridiği için diş eti çekilmeye başlar. Zira artık altında dayanak kalmamıştır.”

Menopoz periyodundaki en klasik durum, diş eti çekildikten sonra diş ortalarına kaçan ve gereğince ihtimamlı temizlenmeyen yemekler, diş eti iltihabı, enfeksiyon ve diş taşı problemlerinin kemik erimesi sürecini üç kata kadar hızlandırıyor. Bu da kaçınılmaz olarak diş kaybına neden oluyor.

Çakar, menopoza girmiş hastanın diş tedavisine başlanmadan evvel hekimiyle irtibata geçilmesi gerektiğinin altını çiziyor: “Hem menopoz hem de diş kayıpları hastanın geleceğini de etkileyen ruhsal bir durumdur. Her ikisi de bedeninde olmasını istediğimiz ve kişinin özgüvenini yükselten parametrelerdir. Burada bize düşen, her ne kadar menopoz karşısında bir yaptırımımız olmasa da dişlerini tedavi ederek hastanın bir manada özgüvenini geri getirmektir”.

Menopozun çok fazla değişken parametreleri olduğunu belirten Tamer Çakar, “30 yaşında menopoza girmiş münasebetiyle çok fazla kemik kaybı yaşamış olan hastayla karşılaştığımız üzere olağan tertipte menopoza girmiş ve kemik erimesi olmayana da rastlayabiliyoruz. Hasebiyle burada değerli olan kemiğin erime derecesi değil kemiğin kalitesidir” diye belirtiyor. Yani sağlıklı bir insanın kemiğinin içindeki hücre sayısıyla menopozdaki bayanın kemik hücre sayısı farklıdır. İşte bu, kemiğin kalitesini belirler. Tedavi öncesinde kemiklerin yenilenme yahut onarma gücünü ortaya koyan ‘kemik densite testi’ sonrası, tedavi haline karar verilir.

kadintr

Kadına dair ne var ise kadintr'de sizlerle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponsorlar - iColon - Ankara Boşanma Avukatı - Backlink paketleri - Malatya araç kiralama - Tv de bu akşam