Editör'ün SeçimiBeslenmeSağlık

Tarçının Bilinmeyen Kahramanlığı: Sağlık ve Lezzet Dolu Yolculukta Bir Mucize Bitki

Hani salebimizde, sütlü tatlılarımızda pasta ve kurabiyelerimizde kullandığımız tarçının hiç ne gibi faydası olduğunu düşündünüz mü? Faydaları nelerdir? Veya nasıl kullanılır? Gelin şimdi bu faydalı bitkinin kullanımına beraber bakalım;

 

 • Alzheimer ve Parkinson benzeri hastalıklardan korur: Söz konusu hastalıkların hızını yavaşlatarak bilişsel fonksiyonları destekleyip hafızayı güçlendirir.
 • Diyete yardımcı: Kan şekerini destekleyerek açlık ve tatlı krizlerinin önüne geçer. Kabızlık ve şişkinliği önleyerek sindirim sistemini düzenler.
 • Diyabet ve kalp damar hastalıklarıyla savaşır: Kan şekerinin düşürülmesinde faydalıdır. İnsülin direncinin gelişimini önler. Kötü kolesterolü düşürür; iyi kolesterolü yükseltir. Hiper tansiyon hastalarına faydalıdır ve düzenli tüketildiğinde kalp, damar hastalıklarına iyi gelir.
 •  Anne sütünü çoğaltır: Dikkat edilmesi gereken hususlardan biri bebeğin herhangi bir alerjik reaksiyonuna karşı dikkatle takip edilmesidir. Eğer alerjik bir durum olursa tarçın kullanımı hemen bırakılmalıdır; öyle bir durum yok ise kullanmaya devam edilebilir. Ayrıca gebelikte oluşan cilt sorunlarına karşı çözüm getirir.
 •  Antioksidan içeriği yüksektir: içindeki flavonoidler, pelifenol ve fenolik asit bileşenleri sayesinde; kanser türlerine karşı koruyucudur. Yaşlanmayı geciktirir, enfeksiyonlara karşı koruyucudur, stresin azalmasına yardımcıdır; ayrıca doğal bir gıda koruyucu olduğunu belirtmeliyiz.
 •  Enfeksiyonlara karşı koruma sağlar: içindeki biyoaktif bileşenler sayesinde; bakteriler, virüsler, mantarlar ve parazitlerden korur. Bağışıklık sistemini güçlendirir. İnflamasyonu azalttığından dolayı eski dönemlerden beridir, kronik öksürük ve bronşitin tedavisinde kullanılır.

Tarçının Tüketimi

 • Toz olarak günde yarım çay kaşığı tüketilir.
 • Kek, kurabiye, muhallebi gibi ürünlere eklenerek kullanılabilir.
 • Kaynamış suyla hazırlanan çayı da faydalıdır.
 • Yağı; ağrı kesici olarak veya cilde sürülerek kullanılabilir. Yağı, ağrılı yere damlatılarak ovulur.
 • Tarçının bilinen bir zararı olmamakla beraber siz doktorunuza veya bitkiler konusunda uzman birine danışarak kullanın. Tüketirken az ama sürekli bir kullanımı tercih edin etki açısından.
firdevs subay

Firdevs Subay

Firdevs SUBAY, 1971 İzmir doğumluyum. Yedi kardeşiz, ben en büyükleriyim. Aslen Rizeliyiz. Babam gurbetçi olarak İzmire gelmiş, pastacılık dalında çıraklıktan ustalığa oradan da dükkan açarak işverenliğe terfi etmiş… Halen Şirinyerde SEDA PASTANESİ olarak geleneksel pastacılık devam etmekteyiz. On yıl pastanede çalıştım. Ailevi sorumluluklarımdan dolayı okuyamamıştım ve ortaokulu, liseyi dışardan okuyarak üniversitede Arkeoloji ve Sanat tarihi bölümünü okudum. yazı yazmayı, kitap okumayı, elişi yapmayı çok severim. Vazgeçemezlerim…

Bir yanıt yazın

Tiroid Diyeti - Promosyon şemsiye